Lietuvos moksleivių sąjunga (LMS) matydama poreikį išanalizuoti psichosocialinę mokinių ir mokytojų aplinką mokykloje inicijavo apklausą. Tyrimas parodė, jog 25 proc. mokinių ir 33 proc. mokytojų susiduria su smurtu patys arba susiduria jų kolegos ar draugai. Apklausos rezultatai buvo pristatyti bendrame LR Švietimo ir mokslo komiteto ir Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos posėdyje, kurį inicijavo LMS.

Paaiškėjo, jog 85 proc. mokinių ir 31 proc. mokytojų nežino arba yra tik girdėję apie savivaldybės pedagoginę psichologinę tarnybą, todėl galime daryti išvadas, jog trūksta savivaldybių įsitraukimo.

Apklausos rezultatai rodo, jog mokiniai gerai vertina psichologų mokyklose darbą ir kompetencijas, tačiau vis dėlto dažniau pagalbos kreipiasi į mokytoją, todėl labai svarbu, kad mokytojai būtų tinkamai pasiruošę suteikti pagalbą. Žvelgiant į mokytojų atsakymus, individualių psichologinių – socialinių problemų sprendimas buvo dažniausias pasirinkimas tiek įvardijant sritį, kurioje labiausiai stinga žinių, tiek sritį, kurioje dar norima tobulėti. Dėl šių priežasčių mokytojų ir mokinių tikslas yra bendras – kreiptis pagalbos ir ją suteikti.

Pastebėta, jog vyresni mokiniai, rečiau kreipiasi pagalbos į tėvus, bet dažniau kreipiasi į draugus. Todėl svarbu užtikrinti moksleivių informavimą apie tai, kaip mokiniai gali padėti pagalbos besikreipiantiems draugams.Smurto ir patyčių prevencijos programos nėra vykdomos pakankamai gerai – 29 proc. mokinių nežino apie tokias programas, o likusieji efektyvumą vertina vidutiniškai. Dauguma mokytojų pastebi teigiamus pokyčius, tačiau pažymi, kad trūksta kolegialumo, nuoseklumo, sistemingo Vaiko Gerovės Komisijos darbo, aiškios sistemos, kaip turėtų būti sprendžiamos problemos joms paaiškėjus. Nors mokytojams yra įgyvendinamos saugios emocinės aplinkos mokyklose kūrimo priemonės, tačiau vis dar didelė dalis mokinių mokytojų mokyklose nesijaučia pakankamai saugiai.

Taigi, yra matomas aiškus sistemos tobulinimo poreikis. LMS tikisi, jog apklausos rezultatai paskatins Lietuvos institucijas telkti dar didesnį dėmesį į šią problemą, o LMS inicijuos problemos mažinimą šalies mokyklose.

Lietuvos moksleivių sąjunga dėkoja Švietimo ir mokslo ministrės patarėjui Arminui Varanauskui bei Lietuvos Respublikos Švietimo ir mokslo komiteto narei Dovilei Šakalienei už nuoširdžią ir efektyvią pagalbą organizuojant apklausą bei pristatymą.

Su LMS apklausos rezultatais galite susipažinti čia

 

 

CategoryLMS naujienos
© Lietuvos moksleivių sąjunga 2019
Tel: +370 679 74296 El. paštas: lms@moksleiviai.lt
Konstitucijos pr. 25, Vilnius 08105, Lietuva