Straipsnis apie nerimą

Nerimas – jau įprastas mūsų kasdienybėje žodis. Ypač apie nerimą pradėta kalbėti karantino laikotarpiu, kai žmonių gyvenime atsirado naujų rūpesčių ir gąsdinančio neapibrėžtumo. Trumpalaikis nerimo jausmas, kai susiduriame su nauja, netikėta, bauginančia situacija – normali žmogiška reakcija.
Sunkumai atsiranda, kai prasideda chroniškas nerimo jausmas, kuris vėliau gali virsti generalizuotu nerimo sutrikimu. Šis sutrikimas pasižymi „pernelyg dideliu susirūpinimu, susijaudinimu, baimingumu“ (K. Butkutė-Šliuožienė, 2019). Statistiniais duomenimis 1 iš 14 žmonių bet kuriuo gyvenimo metu turi nerimo sutrikimą, o vienas iš 9 – per metus patiria nerimo sutrikimą. Akivaizdu – tai svarbi šių dienų problema, kuri kartu gali būti susijusi ir su kitais sutrikimais. Tokiais kaip: panikos sutrikimas, įvairios fobijos, socialinis nerimas, potrauminio streso sutrikimas bei obsesinis kompulsinis sutrikimas.
Generalizuotas nerimo sutrikimas susijęs ne tik su nuolatiniu nerimo jausmu, jis taip pat lemia ir sunkumus žmogui įsitraukiant į paprastas kasdienes veiklas. Nerimas gali lemti sunkumus, mokykloje, studijose, darbe, susitikimuose su draugais ar gimine, apsilankymuose parduotuvėse ar kitose viešose vietose. Kai žmogui dėl pernelyg didelio susirūpinimo ir baimingumo sunku atlikti kasdienes veiklas – tai turi reikšmingos įtakos jo gyvenimo kokybei ir vėliau gali lemti dar didesnių psichikos sutrikimų išsivystymą.
Siekiant įsivertinti, ar mus kamuoja sudėtingoms situacijoms priimtini nerimastingi jausmai, ar visgi jau reiktų sunerimti dėl kasdienio nerimo, šiais laikais vienas iš naudojamų nerimo sutrikimų vertinimo įrankių yra Generalizuoto nerimo sutrikimo skalė-7 (angl. The Generalized Anxiety Disorder scale-7, GAD-7). Joje įverčio suminis balas gali būti nuo 0 iki 21. Įvertis 5 – lengvas nerimas, 10 – vidutinio sunkumo nerimas, 15 ir daugiau – sunkūs nerimo sutrikimai. Ši skalė laisvai prieinama internete, pvz., leidinio „Biologinė psichiatrija ir psichofarmakologija“ 22 puslapyje (nuoroda – literatūros sąraše).
Pajutus, kad nerimastingi jausmai pradeda mus varginti, daro įtaką mūsų kasdieniam gyvenimui, lemia mūsų nuotaikų kaitą ir sugebėjimų pokyčius – verta kreiptis pagalbos į specialistus, kad kuo anksčiau būtų suteikta reikiama pagalba ir būtų išvengta generalizuoto nerimo sutrikimo bei kitų galimų gretutinių psichikos sutrikimų.
Literatūros sąrašas:
K. Butkutė-Šliuožienė (2019). Generalizuoto nerimo sutrikimo skalė-7. Žiūrėta internete: 2022-01-11. Prieiga per internetą: http://biological-psychiatry.eu/…/BPP_2019_v21_No1.pdf…

Ar šis turinys buvo jums naudingas?

Kitos naujienos:

Asamblėja

XXXVII Asamblėja

Džiaugiamės galėdami pranešti, jog registracija į LMS Pavasario forumą 2024 „Aitvaras neatneš, kol savo neturėsi“, vyksiantį balandžio 26-28 dienomis Kaune, prasideda! Pavasario forumo metu vyks